Caraskal nedir? Nerelerde ve nasıl kullanılır?

Caraskal nedir? Nerelerde ve nasıl kullanılır?

Yazar: Altek Okunma: 1568 Yayınlanma Tarihi 18 Oct 2019 Yorum: 0


    Caraskal, diğer anlamıyla diferansiyel palanga nedir sorusu, servis, tamir bakım, inşaat, lojistik sektörlerinde merak edilen konulardan biridir. Yazının devamında caraskal nedir, caraskal ne işe yarar, caraskal nasıl kullanılır gibi soruların yanıtını bulacaksınız. 

    Caraskal bir yük kaldırma ekipmanıdır. Yük kaldırma sırasında, yük kaldırma yolunu uzatarak, birim zamanda uygulanması gereken kuvveti (güç) azaltarak, yük kaldırmaya yardımcı olur.  Caraskal nedir sorusunun bu cevabının yanında, caraskal kullanmanın dezavantajları da vardır. 


    Caraskal kullanmanın dezavantajları : 

    Caraskal, yük kaldırma için gereken gücü azaltırken, yük kaldırma yolunu uzatır. Bu da, yük kaldırma işi için gereken zamanı azaltır. 


    Caraskal nasıl çalışır?

    Caraskal, bir yük kaldırma ekipmanıdır. Aynı yönde hareket eden iki makaranın kancasındaki yükleri yüksek yapılarak çıkarabilirler. Sonsuz vida ve dişli çark yapısı kullanılabilir. Çark sayısı yükseldikçe iş için gereken yük azalırken, işin yapılma süresi uzar. Zincirli Caraskallarda, dişliye bağlı zincirin ucunda bir kanca vardır. Yük bu kancaya takılır ya da asılır. El zinciri denilen çekme zinciri çekilerek yük, istenilen yüksekliğe çıkarılır.


    Caraskal kaç ton yük taşır?

       Caraskalların taşıdığı yük ağırlığı caraskalın cinsine göre değişir. Altek Yapı Market e-ticaret sitesinde BIGLIFT Carascallar farklı tonaj ve uzunlukta bulunmaktadır. Bunlar;    

             BIGLIFT Zincirli Caraskal Bigcar 1 Ton - 3 m
            BIGLIFT Zincirli Caraskal Bigcar 3 Ton - 3 m

            BIGLIFT Zincirli Caraskal Bigcar 5 Ton -5 m

            gibidir.


    Caraskal nerelerde kullanılır?

    Caraskallar küçük boyutlu olmaları sebebiyle de şantiyeler, ağır makine sanayinin kullanıldığı alanlar, fabrikalar, atölyeler, depolar ve tersanelerde sıklıkla kullanılabilmektedirler.


     Caraskal motoru nedir?

       Caraskal motoru bir çeşit vinçtir. Elektrikle çalışır ve tavan vinci olarak da bilinir. Yük hareketi tek yollu veya çift yollu bir ray sayesinde gerçekleşir. Kaldırma hızı ve yüksekliği motor gücüne bağlıdır.
        

Benzer Makalelelr
Yorumlar
Yorum yaz