İş sağlığı ve güvenliğine giriş bilgileri

İş sağlığı ve güvenliğine giriş bilgileri

Yazar: Altek Okunma: 870 Yayınlanma Tarihi 06 Nov 2019 Yorum: 0

İş sağlığı ve güvenliğine giriş

  

  İş sağlığı ve güvenliğini sağlamaya yönelik bir çok ürün ve çözümü olan Altek Yapı Market olarak, web sitemiz üzerinden periyodik şekilde iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgilendirmeler yapıyoruz. 


İş sağlığı ve güvenliği nedir?

    Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü tanımlarına göre, meslek çalışanlarının bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyi hallerinin en üst düzeyde tutulması ve bu konularda geliştirmeler yapılması, iş sağlığı ve güvenliğinin kapsamına girer. Öte yandan bazı mesleklerde, tam olarak iş sağlığı ve güvenliği temin edilemese de, bu konuda geliştirmeler yapılması, risklerin en aza indirilmesi amaçlanır. Bu gibi durumlarda daha çok çalışanların vücut bütünlüklerinin korunması hedeflenir. 

    Meslek hayatında, işin yürütülmesi sırasında, çeşitli nedenlerle çalışan sağlına zarar verebilecek koşullardan korunmak amacıyla yapılan her türlü bilimsel ve teknik çalışmalar iş sağlığı ve güvenliği kavramıyla açıklanıyor.

İş sağlığı ve güvenliğinin amaçları :

  • Çalışanları korumak : İş sağlığı ve güvenliğinin ana amacıdır. Çalışanları olumsuz etkilerden koruyarak, rahat ve güvenli bir ortamda ruh ve beden bütünlüklerini sağlamak.
  • Üretim güvenliğini sağlamak : Üretim güvenliğini sağlamak, iş kazaları ve meslek hastalıklarını azaltacaktır.
  • İşletme güvenliğini sağlamak : İş yerinde alınacak tedbirlerle işletmeyi yangın, kaza, arıza gibi tehlikeye düşürecek durumlardan korunma amaçlanır.Yorumlar
Yorum yaz